Spring over hovedmenu

Baggrund for projektet om Evaluering af BFA'ernes Aktiviteter

Arbejdstilsynet har i 2023, efter et udbud, bedt NFA om en evaluering af BFA’ernes ordinære‐ og arbejdspladsnære aktiviteter.

Baggrunden for projektet

Af bekendtgørelsen om branchefællesskaber for arbejdsmiljø §23 stk. 1 fremgår det at ”Arbejdstilsynet etablerer og gennemfører i samarbejde med Arbejdsmiljørådet med regelmæssige mellemrum evalueringer af branchefællesskabernes aktiviteter”.

BFA’erne skal bistå deres respektive brancher med information og vejledning om arbejdsmiljø. Hvert år afsættes der på finansloven ordinære midler til BFA’erne til at igangsætte og indgå i arbejdsmiljøaktiviteter, som skal bidrage til at løse eller forebygge arbejdsmiljøproblemer eller have en målsætning, der ligger inden for de af beskæftigelsesministerens fastsatte prioriteringer. BFA’ernes aktiviteter kan strække sig over igangsætningsåret og de to følgende år, og midlerne kan omdisponeres til andre aktiviteter, som igangsættes i samme tilskudsår. 

Ud over de ordinære midler har BFA’erne i 2020 og 2021 modtaget to ekstraordinære og enkeltstående bevillinger på finansloven. Formålet med den første ekstrabevilling var at igangsætte arbejdspladsnære aktiviteter i direkte kontakt med de konkrete arbejdspladser. Midlerne skulle anvendes til at fastsætte,  implementere og følge op på på branchemåltallene, herunder medvirke til at forebygge fysisk og psykisk nedslidning samt arbejdsulykker på arbejdspladsen. Formålet med den anden ekstrabevilling var at forlænge eksisterende arbejdspladsnære aktiviteter eller igangsætte nye arbejdspladsnære aktiviteter rettet mod opnåelse af de nationale mål. Igen i direkte kontakt med de konkrete arbejdspladser.

Evalueringens formål er at:

  • Undersøge udvalgte ordinære- og arbejdspladsnære værktøjer og aktiviteter.
  • Indsamle viden og læring om aktiviteterne og have fokus på at undersøge, om og hvordan de udvalgte værktøjer og aktiviteter virker, for hvem og under hvilke omstændigheder.
  • Belyse hvordan de arbejdspladsnære aktiviteter evt. kan forventes at bidrage til de nationale mål og/eller branchemålene og tilsvarende for de ordinære aktiviteter, hvor det er relevant.
  • Etablere en værktøjskasse for god praksis, som kan anvendes af BFA’ere og andre AM-aktører. Med udgangspunkt i tidligere evalueringer foretaget af NFA, ville værktøjskassen kunne udformes som et katalog med beskrivelser af fx aktiviteternes baggrund, målgruppe samt indhold og formål.
  • Udvikle et evalueringsdesign, der kan gentages, så kataloget kan udbygges med mere viden og flere aktiviteter og  genbruges ved kommende evalueringer.

Datakilder

Dataindsamlingen vil tage udgangspunkt i følgende datakilder:

  • BFA’ernes og AT’s eget materiale omkring aktiviteter, indsatser og evalueringer
  • Information og møder med BFA’erne, BFA-formandskaberne, og en følgegruppe
  • Interviews med BFA’ere og repræsentanter fra virksomheder
  • Delphiundersøgelse med centrale videnspersoner (fx hos BFA, virksomheder, arbejdsmiljøkonsulenter, AT) omkring barrierer og fremmere for spredning og implementering af viden i virksomhederne
  • Spørgeskemaundersøgelse blandt virksomhederne

Medlemmer af forskningsgruppen


 

Har du spørgsmål?

Hvis du spørgsmål til projektet, er du velkomne til at kontakte seniorforsker Pete Kines på pki@nfa.dk